Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty jak zostać coachem

Wyjaśniamy jak zostać coachem

Data publikacji 11 września 2022


U osób, którym bliski jest rozwój osobisty najczęściej rozkwita myśl o tym, żeby zostać coachem. W różnej formie doświadczają go na sobie. Później naturalnie zaczynają myśleć o wsparciu dla innych osób.

Praca coacha

W tym artykule wyjaśnimy, jak zostać coachem. Jeśli dobrze idzie ci doradzanie to skup się na rozwijaniu tych umiejętności. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych coachów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Należy pamiętać, że coach nie udziela rad, a jedynie towarzyszy klientom podczas procesu. Ważne jest również, żeby umieć odróżnić coacha od terapeuty oraz mówcy motywacyjnego. Informacji o coachingu najlepiej szukać w wiarygodnych źródłach. Możesz też umówić się w roli klienta na spotkanie i osobiście na sobie tego doświadczyć. Niestety nie wszyscy są gotowi na inwestycję w swój rozwój. Trzeba jednak poświęcić sporo czasu na naukę. Z reguły od kilku do kilkunastu tysięcy złotych kosztuje kurs coachingu. Trwa przeważnie kilka miesięcy. Jest to idealna opcja dla osób, które marzą o szybkiej samodzielności finansowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w działach HR zaczynało wielu znanych coachów. Najlepiej na solidnej bazie budować kompetencje coachingowe. Coaching jest dla osób, które są gotowe zainwestować swój czas oraz pieniądze. Od podstawowych założeń i narzędzi trzeba zacząć naukę. Podstaw pracy coachingowej możesz nauczyć się na kursie. Ogromne znaczenie ma oczywiście osobiste doświadczenie. Narzędzia pracy poznajesz podczas profesjonalnych kursów coachingowych. Z książek oraz nagrań możesz się jedynie nauczyć teorii.

Kurs coachingu

Pierwsze szlify w prowadzeniu sesji z innymi uczestnikami zdobywasz w trakcie kursu coachingu. Żeby swobodnie pracować w nowej roli musisz minąć sporo czasu. Nie trzeba się ograniczać do obowiązkowych godzin w ramach kursu. W każdy możliwy sposób zdobywaj doświadczenie. Można się nawet umawiać na wzajemne sesje z początkującymi coachami. Warto dodać, że informacje zwrotne pomagają poprawić swój warsztat. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nabrać pewności siebie w nowej roli. Należy pamiętać, że zakończenie kursu nie musi być równoznaczne z końcem nauki. Cały czas możesz pracować nad sobą i poprawiać swój warsztat. Można to robić poprzez poznawanie nowych narzędzi i technik, a także przez superwizję. Superwizja umożliwia refleksję nad pracą w roli coacha. Dzięki niej możesz rozwinąć umiejętności, które dotyczą sposobu pracy oraz kompetencji. Spotkania interwizyjne z innymi coachami także są pomocne w rozwoju nowej roli. Podczas takich spotkań omawia się bieżące wątpliwości uczestników spotkania, a także konkretne przypadki. Jest to również świetna okazja do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Każdy wnosi swój temat i oczekuje profesjonalnego wsparcia. Razem z kolegami i koleżankami z kursu coachingu możecie zawiązać taką grupę. Po dokładnym przeczytaniu tekstu powinieneś wiedzieć, jak zostać coachem. Pracę na rynku możesz rozpocząć, gdy będziesz wykwalifikowany i wyposażony w nowoczesne narzędzia.

Redakcja go-out.com.pl

Nasz zespół to grupa doświadczonych specjalistów, którzy tworzą artykuły na temat zdrowia, sportu i rozwoju osobistego. Nasza misja to wspieranie pełnego, świadomego i aktywnego życia poprzez dostarczanie wartościowych treści i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?