Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie złamanie kolana

Jak leczyć złamane kolano?

Data publikacji 11 września 2022


Złamanie kolana wiąże się bezpośrednio z uszkodzeniem rzepki. Jest to jedna z bardziej popularnych kontuzji, ponieważ rzepka jest najbardziej wysuniętą do przodu częścią stawu kolanowego. Złamanie kolana występuje najczęściej u nastolatków oraz u osób dorosłych. Jest tak, gdyż mają oni mocno uwapnioną rzepkę. Z tego powodu również takie złamanie praktycznie nie występuje u małych dzieci.

Złamanie rzepki kolana
Rzepka kolana jest największą z trzeszczek organizmu. Jest to kość, która znajduje się w więzadłach oraz ścięgnach. Głównym zadaniem tej części ludzkiego ciała jest zmiana kierunku działania sił, które są generowane przez skurcze mięśni. Złamanie rzepki można skategoryzować ze względu na mechanizm tego urazu. Pierwszy rodzaj złamania to takie, które wynika z uderzenia rzepki, czyli złamanie bezpośrednie. Natomiast drugi z nich powstaje przez działanie sił rozciągających, na przykład podczas amortyzowania skoku. Jest to złamanie pośrednie. Bardzo częstymi przyczynami złamań rzepki są uderzenia oraz zwichnięcia. W tych dwóch przypadkach może nawet dojść do oderwania kawałka kości przy jej przyśrodkowej krawędzi. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że rzepka dotyka fragmentu kości udowej.

Jakie są objawy złamania rzepki kolana?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że złamanie rzepki bardzo często jest związane z krwiakiem śródstawowym. Oznacza to, że w efekcie człowiek będzie miał bardzo ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o wyprostowanie stawy kolanowego. Co więcej, lekarz robiący badanie palpacyjne może wyczuć w miejscu urazu wgłębienie, które jest wywołane przemieszczeniem się odłamów.

Jak leczyć złamanie rzepki kolana?
Leczenie złamania rzepki kolana, które jest stabilne i nie posiada znacznego przeniesienia się najczęściej przebiega w ortezie. Jeżeli natomiast chodzi o złamania z przemieszczeniem i niestabilne to bardzo często jest konieczne przeprowadzenie operacji. Rzepkę stabilizuje się bardzo często przy pomocy Webera lub ceklarza. Zaletą takich zabiegów jest fakt, że nie potrzeba do ich przeprowadzenia implantów, które są drogie. Lekarz musi posiadać jedynie drut K oraz drut chirurgiczny. Stabilne oraz poprawne zespolenie rzepki sprawia, że staw kolanowy będzie dużo szybciej ponownie funkcjonował poprawnie.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu rzepki?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda rehabilitacja w przeszłości złamanej rzepki. Jej bardzo ważnym elementem jest stopniowe i powolne odzyskiwanie poprawnej ruchomości kości. W tym celu wprowadza się ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i są nastawione na odzyskanie ich poprawnej elastyczności. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach usunięcie rzepki może być konieczne, aby wyleczyć uraz prawidłowo. Dobrze przeprowadzona operacja i prawidłowo prowadzona rehabilitacja to klucz do sukcesu. Dzięki temu można wrócić do pełnej sprawności. Ważna jest regularność ćwiczeń. Teraz już wiesz, czym jest złamanie rzepki kolana, jakie towarzyszą mu objawy oraz jak prawidłowo leczyć i rehabilitować uraz kolana.

Redakcja go-out.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

cbd