go-out.com.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie oraz turystyce.

Sport

Ćwiczenia rozgrzewka – co trzeba wiedzieć?

Ćwiczenia rozgrzewka – co trzeba wiedzieć?

Każdy sportowiec i aktywna fizycznie osoba doskonale wie, jak ważne jest to, żeby przed treningiem rozgrzać swoje ciało i przygotować je do wysiłku fizycznego. Jak się jednak okazuje, wielu początkujących tego nie wie, co doprowadzać może do poważnych kontuzji. Dlatego też, jeśli chce się zacząć uprawiać jakiś sport, chodzić na siłownię czy też np. zacząć biegać, koniecznie trzeba wiedzieć, jak powinna wyglądać rozgrzewka i z jakiego powodu jest ona tak ważna.

Najważniejsze korzyści płynące z rozgrzewki

Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba tego, z jakiego powodu rozgrzewka jest w ogóle tak ważna. Jakie płyną z niej korzyści, a także jakie są zagrożenia dla ciała, jeśli nie będzie się jej przeprowadzało lub też będzie ona przebiegała w nieprawidłowy sposób?
Na samym początku dowiedzieć się trzeba, że rozgrzewka znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji i różnego rodzaju urazów podczas aktywności fizycznej. Dzięki niej możliwe jest rozluźnienie mięśni i przygotowanie ich do większego wysiłku, a także następuje lepsze dotlenienie całego organizmu czy też poprawie ulega krążenie krwi. Podczas rozgrzewki podnosi się temperatura ciała, zwiększa się aktywność układu nerwowego, a także znacznie maleje ryzyko pojawienia się po ćwiczeniach zakwasów.

Interesuje Cię trening personalny? Sprawdź ofertę na https://jakublenart.pl/

Rodzaje rozgrzewek

Jak więc widać, rozgrzewka jest naprawdę ważna, jeśli chce się poprawnie i bezpiecznie trenować. Żeby jednak można było ją dobrze przeprowadzić, trzeba się nieco więcej o niej dowidzieć. Jakie są zatem rodzaje rozgrzewek?
Jak się okazuje, rozgrzewki podzielić można na dwa rodzaje, czyli na ogólną oraz specjalistyczną. Ta pierwsza charakteryzuje się rozgrzaniem mięśni i przygotowaniem ich do ruchu całego ciała. Celem w tym wypadku jest zwiększenie dotlenienia mięśni, zwiększenie temperatury ciała, a także uelastycznienie stawów, dzięki czemu maleje ryzyko ich urazów. Rozgrzewka tego rodzaju to przede wszystkim zestaw prostych ćwiczeń o niewielkiej intensywności.
Czym natomiast jest rozgrzewka specjalistyczna? Jest to taki zestaw ćwiczeń, który dostosowany jest do konkretnej dziedziny sportu. Inaczej bowiem powinna wyglądać rozgrzewka dla biegacza, a inaczej dla osoby ćwiczącej na siłowni. Jest to więc zestaw indywidualnie dobranych ćwiczeń oraz ich intensywności pod konkretną osobę i dyscyplinę, którą uprawia.

Ćwiczenia rozgrzewka — jak powinny wyglądać?

To, co powinno się wiedzieć o ćwiczeniach na rozgrzewkę to fakt, że powinno się je wykonać nie tylko przed rozpoczęciem treningu, lecz również na jego zakończenie. Mięśnie i ciało należy odpowiednio przygotować także do regeneracji. Jak jednak konkretnie takie ćwiczenia powinny wyglądać?
Jak się okazuje, ćwiczenia przed treningiem powinny opierać się m.in. na krążeniu tułowiem, jeździe na rowerku, truchcie na bieżni czy też skakaniu na skakance. Jeśli natomiast chodzi o ćwiczenia na zakończenie treningu, to powinny to być przede wszystkim te o charakterze rozciągającym. Polecane są więc skłony, wykroki czy też podpory na przedramionach. Zagwarantują one uspokojenie mięśni i lepszą ich regenerację.

Udostępnij