Mini apteczka oraz pierwsza pomoc
Data publikacji 17 sierpnia 2022
Zasady pierwszej pomocy są przedstawiane dzieciom na wczesnym etapie nauczania. Także dorośli powinni je znać. Pierwsza pomoc sprawia, że można uratować życie oraz zdrowie poszkodowanej osoby. Warto dowiedzieć się, na czym polega.
Pierwsza pomoc krok po kroku
W czasie wypadku bardzo ważne jest udzielenie pierwszej pomocy. W przypadku przemieszczania się pojazdem zdecydowanie potrzebna jest mini apteczka, ponieważ groźne zdarzenie zawsze może się pojawić. Pierwszą zasadą pierwszej pomocy jest wołanie o pomoc. Trzeba zainteresować zdarzeniem ludzi, którzy mogą człowieka wesprzeć. Mowa tutaj na przykład o przechodniach czy innych kierowcach. Zdecydowanie trzeba też zadzwonić po karetkę. Kolejną istotną zasadą jest zbadanie terytorium. Trzeba rozejrzeć się po okolicy oraz upewnić się, iż udzielenie pierwszej pomocy nie będzie stanowiło niebezpieczeństwa. Zdecydowanie należy sprawdzić, czy w pobliżu poszkodowanej osoby nie znajdują się na przykład osłonięte przewody bądź rozlana benzyna oraz płomienie, które mogą narazić na niebezpieczeństwo. Kolejnym krokiem w kwestii pierwszej pomocy jest ocenienie sytuacji na miejscu wypadku. W przypadku, kiedy osoba poszkodowana jest przytomna, trzeba zapytać, co się stało i co jej dolega. Warto dopytać się, czy jest na coś uczulona, czy przyjmuje jakieś środki farmakologiczne, a także czy na coś cierpi. Wszystkie informacje trzeba zapisać, bowiem w przypadku utraty przytomności mogą być bardzo istotne. Takową wiedzę trzeba niezwłocznie przedstawić medykom. Warto też ocenić, czy sytuacja wymaga interwencji profesjonalnej pomocy medycznej. Jeżeli jest to niegroźny wypadek, a poszkodowany ma na przykład zaledwie parę zadrapań, nie warto wzywać pogotowia.
Udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowane
W czasie udzielania pierwszej pomocy trzeba dowiedzieć się, czy oddech poszkodowanego prawidłowo pracuje. Należy zobaczyć, czy ruch klatki piersiowej jest widoczny. Kolejno trzeba pochylić się nad twarzą poszkodowanej osoby i ocenić, czy słyszane jest wydychane powietrze. Bardzo istotne jest też wyczucie oddechu na ego policzku. Na takowym etapie trzeba podjąć decyzję, czy wymagane jest przeniesienie osoby poszkodowanej. W przypadku, kiedy ofiara ma obrażenia na przykład pleców bądź głowy, przemieszczenie jej może przyczynić się do pogorszenia obrażeń. W niektórych przypadkach może nawet przyczynić się do śmierci. W czasie udzielania bezpośredniej pomocy należy wskazać osobę, która powinna zająć się wzywaniem pomocy oraz określaniem lokalizacji. W przypadku, kiedy nie ma nikogo w pobliżu, kolejność następujących działań jest uzależniona od rodzaju zdarzenia.
RKO
Jeżeli osoba poszkodowana jest nieprzytomna i nie oddycha, należy niezwłocznie zająć się RKO. Mowa tutaj o resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To ona może uratować życie człowieka. Jednakże trzeba ją wykonywać w prawidłowy sposób. Informacje na ten temat są powszechnie dostępne. Okazuje się, że nieumiejętnie przeprowadzone RKO nierzadko powoduje przebicie płuc.