go-out.com.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie oraz turystyce.

LifestyleZdrowie

Jakie są sposoby na zaśnięcie?

Jakie są sposoby na zaśnięcie?

Sen jest bardzo istotny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niestety w obecnych czasach wielu ludzi ma problemy z zaśnięciem. Istnieją skuteczne sposoby na zaśnięcie. Warto dowiedzieć się, jakie są najlepsze.

Dobrej jakości sen

Bardzo problematyczna jest bezsenność. Jest ona szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Bezsenność przygodna trwa do kilku dniu, natomiast krótkotrwała nie dłużej niż cztery tygodnie. Natomiast przewlekła może trwać dłużej niż miesiąc. Okazuje się, że najczęstsze przyczyny problemów z zaśnięciem ty zbyt wysoka temperatura w pokoju, ostre światło, a ponadto głośne dźwięki. Trzeba też wspomnieć o stosowaniu używek. Picie kawy bądź alkoholu czy palenie tytoniu wpływa na pojawienie się problemów z zaśnięciem. Innym powodem takich problemów jest korzystanie z urządzeń elektronicznych, które emitują niebieskie światło. Zaburzają one wydzielanie melatoniny. Mowa tutaj o hormonie snu. Ponadto na problem z zaśnięciem może wpływać nadmierny stres, silne emocje, a także przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych. Trzeba też do przyczyn takiego stanu doliczyć zaburzenia hormonalne oraz depresyjne.

Sposoby na zaśniecie

Warto przede wszystkim zadbać o właściwe warunki do snu. Ciężko jest zasnąć wtedy, kiedy materac jest zbyt twardy. Ponadto zbyt ciepła kołdra także wpływa na problemy ze snem. Materac powinien być odpowiednio dobrany do wzrostu, a także masy ciała. Natomiast kołdra powinna być zrobiona z oddychających materiałów. Nie wolno też zapomnieć o ubraniu, które powinno nie krępować ruchów. To pierwsze kroki w celu zadbania dobrej jakości snu. Okazuje się, że pozycja na wznak może przyczynić się do szybszego zaśnięcia. Jeżeli celem jest szybkie zaśniecie, zdecydowanie warto odłożyć urządzenie mobilne, które emituje niebieskie światło. Trzeba wiedzieć, że ograniczenie bodźców to również odwyk od wieczornego przeglądania mediów społecznościowych, a także pracy przy laptopie. Wiadome jest to, że niebieskie światło hamuje produkcję melatoniny. Mowa tutaj o hormonie snu. W przypadku, kiedy ciężko jest zasnąć, nie warto wpatrywać się w telefon. Wiele osób liczy, że w ten sposób można zmęczyć organizm i przyspieszyć zasypianie. Jest odwrotnie.

Bezsenność

Warto zadbać o temperaturę, a także dobrą jakość powietrza w sypialni. Okazuje się, że w pokoju nie powinno być ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu sypialni przed snem, nawet w czasie zimy. Niestety wiele osób o tym zapomina i później narzeka na problemy z zaśnięciem. W celu szybkiego zaśnięcia bardzo przydatny może być napar z ziół. Warto postawić na napar z melisy, kozłka lekarskiego, a także rumianku. Są to sprawdzone, naturalne metody na bezsenność. Bardzo dobrze wpływają na układ nerwowy, a ponadto łagodzą stres. Przed snem warto też wziąć gorącą kąpiel. Najlepiej dodać do niej zioła bądź naturalne olejki. Okazuje się, że wysoka temperatura, która nie przekracza 40 stopni C, pobudzi krążenie krwi, a przyczynia się to do obniżenia temperatury ciała. Wpłynie to na szybkie zaśnięcie.

Udostępnij