Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Zwolnienie lekarskie po urlopie

Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim 2022. Podstawowe informacje

Data publikacji 21 września 2022

Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim 2022 to dla wielu kobiet doskonała okazja, by zadbać o swoje samopoczucie po ciąży i móc dłużej opiekować się dzieckiem. Dla osób, które wiążą to z kolejnym potomstwem jest to o tyle opłacalne, że nie muszą się one martwić o świadczenia, które wynoszą dokładnie tyle, ile ich comiesięczna pensja. Takie rozwiązanie pozwala więc żyć na odpowiednim poziomie bez konieczności szybkiego powrotu do pracy. Jakie warunki należy spełnić i jakie korzyści daje przejście na zwolnienie lekarskie zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego?

Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim 2022 jest możliwe. Wskazaniem do jego wydania może być zarówno stan zdrowia, jak i kolejna ciąża (o tym decyduje lekarz). Ciąża i opieka rodzicielska podczas urlopu macierzyńskiego to szczególny czas dla  kobiety. Często zdarza się, że zgodnie z zaleceniami lekarza i w trosce o zdrowie własne i nienarodzonego dziecka, jeszcze przed samym rozwiązaniem decyduje się ona na przejście na zwolnienie lekarskie. Wówczas warto, aby przed powrotem do pracy wykonała badania kontrolne, które jednocześnie wykażą czy jest zdolna do pracy. Problemy ze zdrowiem bezpośrednio po urlopie macierzyńskim mogą przytrafić się w końcu każdemu rodzicowi. Urlop macierzyński trwa przecież 20 tygodni (w przypadku narodzin jednego dziecka). W tym czasie może nas dopaść chociażby zwykłe przeziębienie. Specjalista może również stwierdzić, że stan zdrowia kobiety uniemożliwia jej świadczenie pracy lub odwrotnie – że stres i wysiłek związany z pracą zawodową mogą mieć negatywny wpływ na jej samopoczucie lub rozwój kolejnej ciąży. Wówczas warto rozważyć przejście na zasiłek chorobowy od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Wysokość świadczenia dla kobiety na zwolnieniu lekarskim

W przypadku kiedy powodem do skierowania kobiety na zwolnienie lekarskie jest zły stan zdrowia związany z chorobą wówczas, jeśli jest zatrudniona na umowę o pracę lub umowę zlecenie, otrzymuje ona 80% podstawy swojego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku kiedy wskazaniem do zwolnienia lekarskiego są np. możliwe komplikacje związane z rozwojem ciąży, przysługuje jej świadczenie w wysokości 100% wynagrodzenia. Kiedy przesłanki medyczne nie pozwalają kobiecie na powrót do pracy, rozwiązaniem idealnym jest dla niej właśnie zwolnienie lekarskie. Warto jednak pamiętać, że jego wydanie nie przerywa urlopu macierzyńskiego, dlatego większość kobiet przekazuje je do zakładu pracy od razu po jego zakończeniu. Można również w pierwszej kolejności skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego, a L4 złożyć później. Zarówno na urlopie wypoczynkowym, jak i na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, wymiar świadczenia wynosi 100%. W przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni, a potem kontynuuje to ZUS w postaci zasiłku chorobowego o takiej samej wysokości.

Powody, dla których warto skorzystać z L4 po urlopie macierzyńskim

Głównym i najważniejszym powodem, dla którego kobieta korzysta ze zwolnienia lekarskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim powinien być jej stan zdrowia. W przypadku ciąży główną przesłanką jest również dbanie o rozwój nowego życia. Znaczna część młodych matek chce wykorzystać tzw. „chorobowe” na opiekę nad narodzonym wcześniej dzieckiem. Dla wielu kobiet przejście na zwolnienie lekarskie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim jest po prostu opłacalne. O ile przesłanki zdrowotne na to pozwalają, wykorzystują to np. w przypadku kiedy mają wątpliwości związane z utrzymaniem posady. Jak dobrze wiemy regulacja prawna w Kodeksie Pracy chroni pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, ale nie gwarantuje tej ochrony po jego zakończeniu. Skorzystanie z L4 w takim momencie pozwala na tymczasowe odroczenie wypowiedzenia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, kiedy osoba jest związana z pracodawcą umową o pracę na czas określony. Jeśli umowa kończy się jej po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, zwolnienie lekarskie z powodu ciąży pozwala jej zachować posadę i związane z nią wynagrodzenie przynajmniej do czasu kolejnego porodu. Jeśli zwolnienie lekarskie zostaje wystawione z innych przyczyn zdrowotnych, wówczas może ona liczyć na świadczenie do 3 miesięcy po ustaniu zatrudnienia.

Sprawdź, na jakie schorzenia przysługuje L4 na e-lekarz24h.pl!

Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim 2022 a urlop rodzicielski

Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim 2022 dla części młodych mam, miewających kłopoty ze zdrowiem, jest alternatywą dla przysługującego im urlopu rodzicielskiego. Dlaczego? Chociaż większość rodziców nadal decyduje się na kontynuację opieki nad dzieckiem pod postacią urlopu rodzicielskiego to coraz częściej zdaje sobie sprawę z tego, że wybierając zwolnienie lekarskie zaraz po urlopie macierzyńskim, matka może otrzymywać przynajmniej 80% zasiłku (a 100% w przypadku kolejnej ciąży) zamiast min. 60% wymiaru zasiłku rodzicielskiego. W sytuacji kiedy matka otrzymuje zwolnienie lekarskie, które jest sukcesywnie przedłużane ze względu na jej stan zdrowia, całość należnego urlopu rodzicielskiego może wykorzystać ojciec dziecka.

Urlop macierzyński w 2022 roku

Wiele wskazuje na to, że przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego w 2022 roku nie ulegną zmianie. Według zapowiedzi rządu świeżo upieczona mama nadal będzie mogła skorzystać z obowiązkowego 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego w przypadku narodzin jednego dziecka. Tak jak w latach ubiegłych ma ona prawo wrócić do pracy po upływie 14 tygodni, pod warunkiem, że ostatnie 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka zatrudniony na umowę o pracę (urlop tacierzyński). Kobieta nadal zachowa prawo do korzystania ze zwolnień lekarskich w przypadku stwierdzonych medycznie problemów zdrowotnych lub wymagającej ciąży, zachowując część lub całość świadczeń wynikających z otrzymywanego wynagrodzenia.

Redakcja go-out.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

cbd