Czym jest infrastruktura turystyczna?
Data publikacji 11 września 2022
Wiele osób zastanawia się, czym jest infrastruktura turystyczna. Prawie każdy człowiek miał z tym pojęciem do czynienia, jednak nie wszyscy wiedzą, że są to fizyczne obiekty oraz dostarczanie usług i towarów, które są przeznaczone do obsługi gości zza granicy. Przykładami elementów infrastruktury turystycznej są, na przykład: obiekty noclegowe oraz gastronomiczne, środki transportu, wycieczki, czy wynajem samochodów lub rowerów. W tym tekście opiszemy charakterystykę infrastruktury turystycznej oraz wyjaśnimy, jakie ma ona znaczenie.
Co to jest infrastruktura turystyczna – charakterystyka pojęcia
Infrastruktura turystyczna jest kategoryzowana na wiele różnych sposobów. Najbardziej popularny podział dotyczy właściciela nieruchomości. Wyróżniamy infrastrukturę publiczną, którą zapewnia państwo. Charakteryzuje ją przystępność i są to, na przykład: autostrady i drogi, ale również państwowe hotele lub ośrodki kultury. Istnieje również infrastruktura prywatna, którą stanowią obiekty należące do prywatnych właścicieli. Są to najczęściej budynki oraz dostarczanie usług i towarów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że infrastruktura prywatna i publiczna mogą się ze sobą mieszać. Oznacza to, że niektóre budynki obejmują sektor publiczny i prywatny. Jest to przykładowo informacja oraz telekomunikacja.
Przeznaczenie infrastruktury turystycznej
Kolejna klasyfikacja infrastruktury turystycznej dotyczy jej przeznaczenia. Pierwszy z celów dotyczy turystycznego aspektu. Oznacza to, że budynek, usług bądź produkt został stworzony, aby wykorzystać go w sektorze turystycznym. Są to na przykład: udogodnienia związane z zakwaterowaniem oraz transportem. Ten rodzaj infrastruktury napędza popyt i sprowadza do kraju wielu cudzoziemców. Kolejnym aspektem jest uwzględnienie istniejących obiektów, które służą rozwojowi lokalnemu, ale jednocześnie przynoszą korzyści turystyce. Jest to infrastruktura paraturystyczna, czyli na przykład: ścieżki rowerowe oraz transport publiczny. Ten rodzaj infrastruktury służy głównie do wspierania odwiedzających poprzez znacznie zwiększenie ich wrażeń. Istnieje również klasyfikacja infrastruktury turystycznej, która po prostu miesza obie wyżej wymienione podziały.
Jakie jest znaczenie infrastruktury turystycznej – zalety
Infrastruktura turystyczna pozwala przede wszystkim na komercyjne użycie naturalnych lub stworzonych przez człowieka atrakcji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dobrze rozwinięta infrastruktura regionu wpływa na atrakcyjność danego obszaru, co przynosi wiele korzyści. Jest to przede wszystkim zwiększona konsumpcja, która umożliwia zarobienie dużej ilości pieniędzy poprzez produkcje większej ilości towarów, czy usług. Wraz ze wzrostem właśnie wcześniej wspomnianego popytu rośnie również produkt krajowy brutto (PKB). Co więcej, dobra infrastruktura turystyczna, która cieszy się powodzeniem bardzo często wymusza na pracodawcach zatrudnienie nowych osób. Teraz już wiesz, jakie znaczenie dla kraju ma infrastruktura turystyczna oraz czym się charakteryzuje.