go-out.com.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie oraz turystyce.

Lifestyle

Aranżacja małego ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Aranżacja małego ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Ogród zazwyczaj kojarzy nam się z dużą przestrzenią, pięknymi rabatami kwiatowymi, a także idealnie zielonym trawnikiem. Niestety nie każdy dysponuje dużym podwórkiem, mimo wszystko można zaaranżować ogród nawet w przypadku mocno ograniczonej przestrzeni. Każde miejsce jest dobre do tego, aby urządzić ogród, wystarczą piękne kwiaty lub krzewy.

Dobry plan to połowa sukcesu

Aranżacja małego ogrodu może okazać się bardziej wymagająca, niż nam się wydaje, dlatego warto mieć dobry plan. Bez projektu nie ma sensu nawet zaczynać sadzenia roślin. W pierwszej kolejności zastanówmy się, jak chcielibyśmy, żeby wyglądał nasz ogród. Inspiracji można szukać w sieci, na przykład na Pintereście, który jest bardzo dobrym źródłem pomysłów. Trzeba pamiętać, że ogród ma być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny i spójny z domem. Utrzymanie ogrodu nie powinno być kłopotliwe, a korzystanie z jego każdego elementu proste i wygodne. Ogród należy zaprojektować tak, aby był nie tylko miejscem, które można podziwiać, ale także spotkań z przyjaciółmi, zabaw z dziećmi itp.

Rośliny do małego ogrodu – jakie?

Jednym z ważniejszych elementów podczas urządzania ogrodu jest wybór roślin. Trzeba zwrócić uwagę na tempo ich wzrostu, a także wymagania. Dopiero w drugiej kolejności na ich walory dekoracyjne. Ze względu na to, że na małej przestrzeni każdy błąd w wyborze kwiatów będzie widoczny, decyzja musi być bardzo dobrze przemyślana.

Przed wizytą w centrum ogrodniczym, należy zrobić listę zakupów, inaczej prawie pewne jest to, że wrócimy do domu z przeróżnymi roślinami, które w żaden sposób nie będą do siebie pasować, co więcej nie będziemy mieć miejsca, żeby je posadzić. Jakie rośliny kupić? Przede wszystkim wybrane rośliny muszą ze sobą kontrastować kolorami, wysokością i kształtem, wówczas będą prezentować się efektownie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać kwiaty tej samej barwy, taki nowoczesny ogród również może bardzo dobrze wyglądać. Ważny jest plan, ale powinniśmy brać pod uwagę również swoje własne upodobania.

Aranżacja małego ogrodu wymaga dużego zaangażowania, co więcej oprócz kwiatów trzeba będzie pomyśleć także o krzewach. Jeżeli urządzamy ogród, w którym już są rośliny, warto dobrze przemyśleć sprawę, że warto je wycinać. Być może niektóre drzewa lub krzewy można oszczędzić, wówczas ogród będzie prezentował się ciekawiej i bardziej oryginalnie.

Kwiaty przez cały rok

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić ogród tak, aby mógł cieszyć oko przez cały rok. W tym wypadku należy skupić się zarówno na roślinach wiosennych, jak i jesiennych. Dobrym pomysłem w tym wypadku jest także posadzenie zimozielonych iglaków oraz krzewów. Doskonale sprawdzi się ognik i dereń.
Ogród powinien być naszą oazą spokoju, miejscem, gdzie będziemy mogli się ukryć przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Jeżeli stworzymy sobie takie miejsce wypoczynku, bez wątpienia więcej czasu będziemy spędzać na zewnątrz. Gdy przestrzeń jest mała, najlepiej przeznaczyć ja na ogród w całości.

PRACOWNIAFORMA

Udostępnij