go-out.com.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie oraz turystyce.

Sport

Buty do biegania po asfalcie – jakie?

Buty do biegania po asfalcie – jakie?

Bieganie to sport, który w ostatnich latach cieszy się bardzo dużą popularnością. Z pewnością jest to aktywność fizyczna mogąca przysłużyć się naszemu zdrowiu, przy czym trzeba wiedzieć, jak biegać. Poza tym bardzo ważną kwestią będzie obuwie do biegania.

Jakie buty do biegania po asfalcie kupić?

Buty do biegania muszą być przystosowane do nawierzchni, inaczej bardzo szybko możemy nabawić się kontuzji. Decydując się na jogging po asfalcie, należy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze stopy wykonują mocne uderzenia, co nie pozostaje obojętne stawom. W tym wypadku bardzo mocno pracuje kostka oraz staw kolanowy. Chociaż pojedynczy trening w niedopasowanych butach, z pewnością nie przyniesie poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia, to po dłuższym czasie możemy odczuwać ból stawów oraz dyskomfort.
Jakie buty do biegania po asfalcie będą odpowiednie? Przede wszystkim muszą zapewniać dobrą ochronę przed wstrząsami, powinny też cechować się grubą, dobrze wyprofilowaną podeszwą tłumiącą uderzenia. Dobra izolacja stopy to podstawa, dlatego warto zdecydować się na buty zaopatrzone w piankę oraz poduszki gazowe, które idealnie sprawdzą się w przypadku twardej nawierzchni.

W dzisiejszych czasach obuwie jest zaprojektowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii amortyzujących, dlatego warto zaopatrzyć się w takie, które jest przeznaczone dla biegaczy. Dzięki temu komfort podczas joggingu będzie większy, co więcej nie będziemy tak bardzo narażeni na kontuzje oraz urazy. Wybierając odpowiednie buty do biegania, jogging będzie dla nas czystą przyjemnością.

Odpowiednia podeszwa obuwia

Buty biegowe są zazwyczaj zaopatrzone w bieżnik, jednak jeżeli decydujemy się na bieganie po asfalcie, wówczas nie musimy przywiązywać do niego tak dużej wagi. Obuwie z wyrazistym bieżnikiem sprawdzi się na leśnych lub polnych ścieżkach, gdzie trzeba będzie mierzyć się z nierówną nawierzchnią, śliskimi liśćmi lub morką trawą.

Duże znaczenie będzie miał także materiał, z którego zostały wykonane buty. Musi być on oddychający, powinien dobrze odprowadzać wilgoć, dzięki temu unikniemy odparzeń.

Jaki rozmiar butów do biegania wybrać?

Aby buty do biegania były wygodne, warto zdecydować się na zakup modelu o pół rozmiaru większego od standardowego obuwia, które nosimy na co dzień. Ponieważ stopy w czasie biegu się przesuwają, warto dać im nieco więcej luzu. W innym wypadku można nabawić się otarć, w najgorszym wypadku może dość nawet do tego, że zejdzie nam paznokieć.

Wybór butów do biegania wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jak może się wydawać. To, dlatego warto znać kilka zasad, aby dokonać trafnego zakupu. Jeżeli źle dopasujemy obuwie biegowe, bardzo szybko możemy się zniechęcić do tego sportu, a przecież nie o to w tym chodzi. Buty do biegania po asfalcie na pewno będą mieć inną konstrukcję, niż takie do poruszania się po lesie. Oczywiście na początek wystarczą buty ze średniej półki cenowej, nie ma sensu kupować drogiego obuwia, dopóki nie zdecydujemy, czy jogging to sport dla nas.

Udostępnij